Hatırlanacağı üzere Üniversitemiz 31 Temmuz 2013 tarihinde Eduroam’a dahil olmuş...
Hatırlanacağı üzere Üniversitemiz 31 Temmuz 2013 tarihinde Eduroam’a dahil olmuş ve  18 ayrı noktada hizmet vermeye başlamıştı.
Bugün itibari ile bu sayı 98’e ulaşmış durumdadır. Eduroam yayın sayısını arttırmak için çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir.
EDUROAM (Eduroam, Education Roaming (Eğitim Gezintisi) kelimelerinin kısaltmasıdır.)  RADIUS tabanlı altyapı üzerinden 802.1x güvenlik
standartlarını kullanarak, eduroam üyesi kurumların kullanıcılarının diğer eğitim kurumlarında da sorunsuzca ağ kullanımını sağlamaktadır. 
Eduroamüyesi kurumların kullanıcıları, kendi kurumlarında (Ev Kurum) ağa bağlanmak için kullandıkları kullanıcı adı şifre(e-posta adresi ve şifresi)
ikilileri ile eduroam üyesi olan başka bir kurumdan (Misafir Kurum) ağa bağlanabilirler.
 
Yukarıda izah edildiği gibi hem üniversitemizde hem de ulusal yada uluslararası eduroam kablosuz yayına dahil olan üniversitelerde, bir defaya
mahsus gerekli ayarları yaptıktan sonra, eduroam kablosuz yayınına bağlanabilirsiniz.
Öncelikle: http://eduroam.harran.edu.tr kurumsal eduroam web sayfasını ziyaret edip kablosuz yayın için gerekli tanımlamaları yapmalısınız.

Üniversitemiz değişik kampüslerinde eduroam yayını yapan cihazların listesi  için tıklayınız. Eduroam yayını gördüğünüz yerde taşınabilir
bilgisayarınız ,tablet, cep telefonunuzu v.s. kullanarak  @harran.edu.tr uzantılı e-posta adresinizi ve şifrenizi kullanarak ağa bağlanabilir
ve ister yurt içi ister yurt dışında herhangi bir zorlukla karşılaşmadan internete bağlantı yapabileceksiniz.
 
Ayrıca ilgili sitede ülkemizde ve dünyada eduroam yayınının yapıldığı noktaları ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.
Soru ve yardım için eduroam@harran.edu.tr  e-posta adresine yazabilir veya 3837-3063 dahili numaralı telefon numaralarını arayabilirsiniz.
 
Saygılarımızla...
 
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı